Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Bámulatos robotexpedíció indult

Bámulatos robotexpedíció indult

Mesterházy Fruzsina a szerző friss bejegyzései 2021. 04. 09.
Aloha, avagy a lét esszenciája
2022-03-17 12:09:14

Végtelen horizontok, zöldellő szigetek, óceánt hasító szörfök, ott ahol az ég a vízzel összeér. Balogh

Aki csodát lát, csöndben teszi
2022-01-31 07:32:00

Adamik Zsolt Aranyvackor-díjas gyerekkönyv szerzővel első, felnőtteknek szánt kötetéről, a Távoli korom –

„Mi ez a sok halál? Mi ez a sok kés? Mi ez a sok lány?”
2021-11-06 13:17:01

Kresmery Róbert november 20-án nyíló kiállítása jó alkalom arra, hogy megmerítkezzünk a deviant art

Járvány és túlélés egy kisvárosban
2021-04-20 10:41:20

Van egy történet, ami mindannyiunkról szól. Alena Mornštajnová Hana című regényének fordítójával, J. Hahn

további bejegyzések a szerzőtől »

Ha nem tudod, mit olvashatnál a lakásba zárt gyermekeddel a karantén ideje alatt? Taťána Rubášová 10-től 110 éveseknek szánt szellemes sci-fi történetével óriási kalandban lesz részetek!

A Csirimojó Kiadó gondozásában megjelent Bámulatos robotexpedíciót Peťovská Flóra fordította magyarra, és már készül a folytatás, a Váratlan robotexodus. A kiadó szándéka, hogy olyan vizuálisan kiemelkedő könyveket jelentessen meg, amelyek közelebb viszik olvasóikat a természethez és a tudományokhoz. Ehhez mérten csupa olyan, különböző korosztályokat megszólítani képes, tüneményes könyv jelenik meg náluk, mint az Egérke enciklopédiája, a Hogyan alszanak az állatok?, vagy éppen a Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecskelassítót épít című kötet.

Taťána Rubášová tudós és felderítő robotjai, William és Meriwether először járnak a Falon túl, ahol talán nincs semmi, de ha mégis van, ők a robotföldkerekség első felfedezői az ismeretlen területen. Merthogy az emberi faj már rég a múlté, és a robotok mit sem sejtenek arról, hogy valaha emberek éltek a bolygón. A poszthumán időszakba helyezett történet a felnőttek számára is izgalmas, rengeteg kérdést felvető alapszituációt teremt a történetnek, ami valóban bámulatosan bonyolódik.

Rengeteg humor forrása a két merőben eltérő karakter: a kevésbé kalandvágyó, érzékeny tudós, William és társa, a vérbeli, bátor felfedező, Meriwether. Létezésük okát, célját kutatják, válaszokat keresnek kérdéseikre: honnan jöttek, hogyan keletkeztek, ki és miért hozta őket létre, és mi történt az évszázadok alatt? A történetben játékos könnyedséggel bukkannak fel a létezés egyébként súlyos kérdéskörei. Közben hőseink néha egymás áramköreire menve haladnak előre útjukon: átkelnek az egykori Amerikai Egyesült Államok erdein, hegyein, folyóin, sivatagain, és míg sok mindenre választ találnak, addig ezer újabb rejtély talál rájuk.

Viszonylag újak vagytok a könyvpiacon, mégis, már mostanáig is számos nagyon színvonalasan megírt és illusztrált könyvetek jelent meg. Mi a sztoritok? Hogyan találtál rá a Bámulatos robotexpedícióra?

2017-ben jött az elhatározás, és 2018 tavaszán meg is jelentek az első könyveink. Szerettem volna, ha a különleges képi világú, gazdagon illusztrált kortárs cseh gyerekkönyveket lefordíthatnánk magyarra. Ezt követték a kamaszokat és felnőtteket megszólító képregényszerű kötetek. Azóta a cseh mellett elindítottuk a szlovák és lengyel vonalat is. Van Nobel-díjas, Bologna Ragazzi díjas, Andersen-díjas, White Raven díjas szerzőnk. 2021 újítása a szépirodalmi sorozatunk, aminek a különlegessége, hogy bár terjedelmes regényekből és elbeszéléskötetekből fog állni, szintén illusztrált lesz. Egy újabb hidat szeretnénk képezni általa, összekötni a külföldit a hazaival és megjelenési lehetőséget biztosítani a pályájuk elején járó, tehetséges magyar illusztrátoroknak. Bebizonyítani, hogy az illusztráció nem a gyerekkönyvek kiváltsága. Egy jó illusztráció hozzátesz a szöveghez, ahogy egy jó szöveg is kinyitja az illusztrációt. Van néhány különösen inspiráló könyves rendezvény Csehországban (pl. Tabook, Knihex), amikre, ha csak tehetem, ellátogatok. Az egyik ilyenen bukkantam rá William és Meriwether történetére, amibe azonnal beleszerettem. Először Jindřich Janíček direkt színekből kevert grafikái ragadtak magukkal, Taťána Rubášová humoros, mégis elképesztő mélységeket érintő szövegét olvasva pedig belém nyilallt, hogy ezt a történetet mindenkinek ismernie kell.

Mesélsz a szerzőpárosról és a kötetről?

A szerzői fiatalok és introvertáltak. Taťána forgatókönyvírónak, Jindřich illusztrátornak tanult, amikor a két intézmény kitalálta, hogy összeereszti a diákjait egy közös feladatra. Elmondásuk szerint mindenki azonnal párt keresett magának, csak ők ketten maradtak ülve a terem két legtávolabbi sarkában. Ennek ellenére ők az egyetlen páros, akik azóta is együttműködnek. Az egyetemi projektjüket követte a Bámulatos robotexpedíció, és amíg mi a második rész, a Váratlan robotexodus magyar kiadásán dolgozunk, ők már belekezdtek a trilógia befejező kötetébe. A sorozat zsenialitása, hogy a humora gyerekeknél és felnőtteknél is működik, a szövegből az életkor előrehaladtával egyre többet olvashatunk ki, az illusztrációk pedig számos pop-kulturális utalást rejtenek. Mindenki megtalálja benne a maga olvasatát. A történet alapja egy negatív utópia: az emberiség már a múlté, főhőseink a múltjukat, eredetüket, létezésük értelmét kutatják, megszállottan hisznek bizonyos dogmákban – ez a szál inkább a felnőtt olvasót szólítja meg, a helyzetkomikum, a zseniális szójátékok, a humanoid robotok jelleme és kalandjaik a gyerekek számára is nagyon szórakoztatóak. Külön érdekesség, hogy a szerzők két, az 1800-as években élt felfedezőnek, William Clarknak és Meriwether Louise-nak állítanak emléket, akik az ismeretlen amerikai kontinenst szelték át, hogy új kereskedelmi útvonalat találjanak Jefferson elnök megbízásából. Bár az útjuk során rengeteg feljegyzés és rajz készült, ezek feledésbe merültek. Hasonló expedícióra indul a két robotfelfedezőnk is, a tudós-filozófus és a hűbelebalázs kalandor. És bár eleinte határozottan nem jönnek ki egymással, az út során valamelyest összecsiszolódnak, és igazi szövetség alakul ki közöttük.

A második kötet mikorra várható? Arról már mondhatsz valamit?

Idén nyáron várható a Váratlan robotexodus megjelenése, ami méltó folytatása lesz az első résznek. Pontosan ott folytatódik, ahol az első történet véget ér. A robotok visszatérnek, de valami egészen váratlan fogadja őket a Falon belül. Megdöbbentő események és találkozások követik egymást, egyes robotkollégáiknak nyoma veszett. Főhőseink fokozatosan rájönnek, hogy talán nem is tudományos céllal küldték őket a felfedezőútra, és hogy bámulatosnak hitt felfedezéseik talán nem is olyan bámulatosak. A történet még mélyebbre visz, még komolyabb témákat érint, évődő főhőseink barátsága pedig még szorosabbá válik. Marad a nyelvi sziporka, az illusztrációban a trikolor, az árnyalatok azonban megváltoznak.

Részletek a Bámulatos robotexpedícióból:

Csirimojó Kiadó, Budapest, 2018, 100 oldal, 3990 Ft

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Sci-fi Irodalom Csehország Interjú Gyermek

Ajánlott bejegyzések:

  • Irodalom és természet találkozása a színház falai között Irodalom és természet találkozása a színház falai között
  • „Ne engedjétek, hogy kiűzzék belőletek a gyermekséget!" „Ne engedjétek, hogy kiűzzék belőletek a gyermekséget!"
  • A MÓRA KIADÓ programjai a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon A MÓRA KIADÓ programjai a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
  • Varázslatos könyvbemutatóval érkezik az új Harry Potter-könyv! Varázslatos könyvbemutatóval érkezik az új Harry Potter-könyv!
  • Margófeszt - Irodalom a kertben, koncertek a dombon Margófeszt - Irodalom a kertben, koncertek a dombon

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr3916481486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard